A. Pınar TAN (SSP 2000)

pinarPınar Tan’ın çocukluğundan bu yana uzaya ilgisi hep vardı. Dört yaşlarındayken bile “Büyüyünce ne olacaksın?” sorusuna verdiği yanıtın, dolunaya ve gökyüzüne hayranlıkla bakarak “Bilgin olacağım, aya gideceğim..” şeklinde olduğunu hala hatırlamaktadır. Lise yıllarındayken, Bilim-Teknik dergisinin bir sayısında, International Space University (ISU) hakkında yayımlanmış bir makaleyi ve 2000 yılında yapılacak olan ISU Summer Session Program (SSP)’in, o yıllarda öngörüldüğü üzere 2000’de tamamlanmış olması beklenen Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS)’nda yapılacağı planlarını okuduğu zaman, bir gün kesinlikle ISU’nun bir programına katılmayı, hatta 2000 yılında ISS’teki programda bulunmayı dilediği, bugün bile aklındadır.

Akademik kariyeri çerçevesinde Bilkent Üniversitesi Elektrik-Elektrik Mühendisliği’nden mezun olup, aynı zamanda Araştırma Görevlisi olarak Master’ını da aynı bolümde tamamlayan Pınar Tan, Master Araştırma Tezi kapsamında yaptığı Yüksek Frekans Anten Tasarımı araştırma bulguları ile, Union Radio Science Internationale (URSI)’in 1998 Uluslararası Elektromanyetik Konferansı’nda bir Genç Bilim adamı Ödülü aldı. Bu konferans müteakibinde ISU yetkilileri tarafından başvuru broşür ve davetiyesi alan Pınar Tan, her ne kadar 2000 yılında ISS tamamlanmaktan çok uzak olsa da, Güney Amerika’da, Şili’de gerçekleşen ISU SSP 2000’e Türkiye’yi temsilen EUMETSAT (European Meteorology Satellite)’in sağladığı burs ile katıldı ve bu programdan mezun olarak bir çocukluk hayalini gerçekleştirmiş oldu. Bu program suresince başarı gösterip seçilen on beş kişiden biri olarak, ESA/CNES/ArianeEspace ve bazı diğer sponsorlar tarafından Fransız Guyana’sındaki Kourou Uzay Üssü’ne götürülerek, aynı zamanda Digiturk’un ilk transponder’larını da kiraladığı Eutelsat W1 uydusunun bir Ariane 4 füzesi ile fırlatılışını canlı olarak görme fırsatını elde etti. Bir yıl sonra da Almanya Bremen’de gerçekleşen ISU SSP 2001’de, Satellite Applications bölümü asistanlığını yaptı.

Master’dan sonra ve halen, profesyonel iş hayatına, telekomünikasyon sektöründe uluslararası bir şirkette araştırma-geliştirme bünyesinde, gelecek nesil teknolojilerin belirlenmesi, planlanması, tasarımı ve yönetimi alanında devam eden Pınar Tan, uzay konusu ile ilgili çalışmalarını hep bir hobi ve sivil uzay aktivizmi şeklinde yürütmeye devam etti. ISU SSP 2000’deki sınıf arkadaşları ile aralarında bir fikir olarak doğan, her 12 Nisan’da dünya çapında bir Yuri’s Night – Dünya Uzay Partisi organize etme fikrini, 2001 Türkiye Yuri’s Night bağlantı noktası ve İstanbul Parti Organizatörü, 2002 Türkiye Yuri’s Night bağlantı noktası olarak ve sonra bu görevi devrederek hayata geçirenlerden birisi oldu. Ayrıca, UN COPUOS (United Nations Committee on the Peaceful Uses of Outer Space)’ta Gözlemci statüsü olan ve uzay alanında gençlik adına tavsiye kararları veren SGAC (Space Generation Advisory Council in Support of the United Nations Programme on Space Applications)’in ilk yıllarında aktif üye olarak görev yaptı ve 2001-2003 Turkiye Temsilcisi, ayrıca 2001-2003, 2003-2005 ve 2006’ya kadar Orta Dogu Bolge Temsilcisi seçilerek gorevini tamamladi. Bu donemde ozellikle Turkiye’de ve Orta Dogu ulkelerinde toplumda daha iyi bir uzay bilincinin olusması ve uzay uygulamalarının insanlıgın faydasına kullanılması çalışmaları hakkında bilgi sahibi olunması için, başta basın kuruluşlarına uzay alanında gelişme haberlerini gondererek, uzay egitim programları ve projelerine gençlerin katılması yonunde çalışmalarda bulundu. 2001 ve 2002’de Türkiye delegesi olarak Avusturya Graz’da katıldığı UN/ESA/Austria Gençlik Uzay Sempozyumları sırasında, orada bulunan diğer Türkiye, Azerbaycan, Özbekistan ve Kazakistan delegeleri ile birlikte ve UN OOSA (Office of Outer Space Affairs) yetkilisinin onayıyla, Türki devletlerin gençlerinin uzay teknolojileri, eğitimi ve araştırma projeleri konusunda işbirliğini destekleme amaçlı bir SATS (Space Association of Turkic States) kurulması kararına imza attı. Pınar Tan aynı zamanda, Space Generation Summit 2002 (Houston, ABD) Organizasyon Komitesi Üyesi, UNESCO Turkic States Space Generation Forum 2003 (Baku-Shamaky, Azerbaycan) Organizator ve Eş-Başkanı, Space Generation Congress 2004 (Vancouver, Kanada) Delege Seçim Komitesi Başkanı, Space Generation Congress 2005 (Fukuoka, Japonya) Delege Seçim Komitesi Danışmanı olarak görev yapmıştır.

Pinar Tan’s interest in space lies back to childhood. She still remembers responding “I will become a scientist and go to the moon ..” when being asked what she will become when she grows up, glaring in awe and aspiration at the full moon, even when she was about four years old. During her high-school years, when she first read about International Space University (ISU) in a Bilim-Teknik (Science & Technology) journal article, and about the plans to organize the ISU Summer Session Program (SSP) of the year 2000 in space, on the International Space Station (ISS) which was forecasted to be completed by that time, she became determined to attend an ISU program one day, and even wished she could attend the program in 2000 which was planned to take place on ISS.

Academically, she graduated from Bilkent University, Electrical & Electronics Engineering, Bsc. and Msc. She has been granted a Young Scientist Award at the Union Radio Science Internationale (URSI)’s 1998 International Electromagnetics Conference, due to the findings of her Masters Thesis Research on High-Frequency (HF) Serrated Antenna Design. Soon after, she has received ISU application brochures & invitation, and even though ISS was far from completion at the year 2000, she did have the privilege to attend ISU SSP 2000 that took place in South America, in Chile, and to represent Turkey there with the sponsorship of EUMETSAT (European Meteorology Satellite), fulfilling a childhood dream. Being among the fifteen successful candidates selected by ESA/CNES/ArianeEspace and some anonymous sponsors, to be taken to French Guyana – Kourou Space Center, she had the opportunity to watch live an Ariane 4 launch of the Eutelsat W1 satellite, also bearing the first transponders leased to Digiturk Turkish Satellite TV. A year later, she took part in ISU SSP 2001 in Bremen, Germany, as the Satellite Applications Teaching Associate.

Following the completion of her Masters and still, Pınar Tan has pursued her professional career in the telecommunications sector, working in an international company in Research & Development, in designing, planning, and coordination of projects involving the development of next generation technologies. Her space-centered activities proceeded alongside, as a hobby and in the form of space activism. She has served to implement the Yuri’s Night – World Space Party project, which arose as an idea among her and classmates during ISU SSP 2000, as the 2001 & 2002 Turkey Yuri’s Night Point of Contact and Istanbul Party Organizer, and later handing over this duty. She has also worked actively in the establishment and development of SGAC (Space Generation Advisory Council in Support of the United Nations Programme on Space Applications) in its first years, an NGO with Observer status at, and providing advisory input in representation of world space youth to UN COPUOS (United Nations Committee on the Peaceful Uses of Outer Space), serving as the 2001-2003 Turkey State Representative, as well as the Middle-East Regional Coordinator for the 2001-2003, 2003-2005 periods extended until 2006. During this period, she has undertaken actions, especially in Turkey and the Middle-East region, to enhance space awareness among public and to increase information on the uses of space technologies for the good of humankind, by dissipating news on advances in space applications through press, and encouraging participation of youth in space education programs & projects. During the 2001 & 2002 UN/ESA/Austria Symposiums on the Participation of Youth in Space Projects, that took place in Graz, Austria, and which she attended as a delegate of Turkey, she has signed the SATS (Space Association of Turkic States) agreement together with other present delegates from Turkic states of Turkey, Azerbaijan, Uzbekistan, and Kazakhstan, with the endorsement of the UN OOSA (Office of Outer Space Affairs) representative, in an attempt to encourage the youth from Turkic states and affiliates to collaborate and exchange information on space technologies research and education projects. Pınar Tan has also taken part in the organization of Space Generation Summit 2002 (Houston, ABD) as an Organizing Committee Member, of UNESCO Turkic States Space Generation Forum 2003 (Baku-Shamaky, Azerbaijan) as Co-Organizer & Co-Chair, of Space Generation Congress 2004 (Vancouver, Canada) as the Delegate Selection Committee Chair, and of Space Generation Congress 2005 (Fukuoka, Japonya) as the Delegate Selection Committee Advisor.

View Pınar's profile on LinkedIn

Posted in Mezunlarımız - Alumni.