Ahmet EREN (SSP 2005, MSM 2007)

ahmetUzayla ilgisinin ne zaman nerede başladıgı kesin olmamakla birlikte kariyerine Antalya Anadolu Lisesi lise yıllarının başında ODTU Havacılık ve Uzay mühendisliğine gireceğini söyleyerek başladı. Üniversite sınavından çıkar çıkmaz da aynı şeyi söylemiş ve olan olmuş kader ağlarını örmüş ve geriye donuş kalmamıştı. ODTU Havacılık ve Uzay Mühendisliğinden mezun olup Makine Müh. Bolumunde uzay yapıları uzerine yuksek lisansini tamamladı ve doktora çalışmalarına başladı. Yüksek lisansını yaparken bir yandan da Proje Mühendisi olarak 3 yıl kadar çalıştı. 2002 yılında Astrofizik dersinde yapacağı projeyle ilgili Google araması  yaparken karşılaştığı IWA (International Workshop Astronomy) nin IAYC yaz okuluna katıldı. Yine böyle bir yurtdışı programı için Google`da arama yaparken bu kez ISU ve SSP ile karşılaşıp 2005 yılında ISU`nun Vancouver/Canada`daki programına katıldı. ISU`yu Google araması yaparken rastgele bulmuş olması belki de onun hayatını değiştiren ilginç “O Anlar”dan biriydi. 2006 Güneş tutulmasında çeşitli ülkelerden ve enstitülerden gelen astrofizikçileri ve astronomları Antalya Olimpos`ta bir hafta boyunca misafir edip online canlı güneş tutulması yayını dahil çeşitli aktiviteler düzenleyerek onları yerel halkla buluşturdu. Bu çalışmaları Avrupa kanallarında özel program olarak yayınlatarak da ülkemizin tanıtımına katkı sağlamaya çalıştı. Ertesi yıl 2006-2007 yılında uzay çağı nesline dahil olabilmek adına işini, doktora çalışmalarını ve çok sevdiği ülkesini bırakıp ISU`daki Space Management Master programına katıldı. Stajını SES Astra Luxembourg`da yapıp mezun oldu. Mezuniyetinin ardından stajını yaptığı Uydu telekomünikasyon firması SES Holdingde İş Geliştirme Analizleri yapmakta olduğu görevine başladı ve halen bu görevini sürdürmektedir.

Hayatı Google aramalarıyla değişen biri olarak görülmek hoşuna gitmese de günümüz iletişim çağının artık insanların kaderlerini değiştirdiği kabul etmiş, ama bir Akdenizli olarak içindeki birgün  memleketine dönüp  teleskopuyla o güzelim Akdeniz gecelerini yaşamak hayalini de hiç bırakamamış…

ISU ile ilgili en ilginç hatırası; Kanada`da katıldığı SSP programındaki Ülke Tanıtım Gecesi`nde geleneksel Türk dansı diyerek tanıtıp oynadığı zeybek ve bunu görüp hayran kalan bir topluluk, bütün gece kızların dans partneri olmak için yarıştığı biri olmak, daha da ötesi ertesi gün yolda yürürken onu görüp caddenin karşısından koşarak karşıya geçip boynuna atlayan Kanadalı bir kız olacak… Bir Akdenizli olarak o kadar inanılmaz zeybek oynamış ki gelen olumlu tepkilere kendi bile inanamamış…:-)

Although it is not exactly known where and how his interest in space has begun, but he started his space carrier during his high school years by keep telling his ambition to attend aerospace engineering department of Middle East Technical University (METU) in Ankara. After graduating from high school, destiny puts its way in the same way he wished for and there he was attending the same department. He graduated from METU Aerospace Engineering and attended his MSc in the same university on space structures. While he was doing his thesis, he worked for three years as a project engineer. In 2002 while he was working on a project for Astrophysics course, he learned about an astronomical project camp organized by International Workshop Astronomy (IWA). In the summer of 2002, he attended the camp in Munchen, Germany.

As he was looking for a similar type of program and making a Google search for it, he came across with ISU. He, then, applied for the SSP program and attended SSP’05 in Vancouver, Canada. Coming across to ISU on a “Google” search while he was looking for a similar type of program he attended in Munchen was one of “those moments”, that everybody experiences in their own life, which changed his whole life and the career. In the Solar eclipse in 2006, he actively worked on networking and bringing together of approximately 40 astronomers and students around the globe to observe and live broadcasting the event in his hometown Olympos, Antalya, He also actively was involved in engaging the local public to the event. He, then, put forward a TV program about their experience on the Solar Eclipse 2006 Turkey event in Europe. A year after, he attended ISU MSM’07 program in Strasbourg, France. At the program, he completed his internship at the SES Astra, a satellite communication company located in Luxembourg. After his graduation, he was granted his current job Business Analyst in the same company, SES Corporate.

Although he didn’t want to be known as a guy whose life has changed by “Google” searches, he is aware of the fact that today’s telecommunication eras are powerful enough to change people’s way of living but he still keeps his dream of returning back to his hometown in the Mediterranean shore and feel the amazing Mediterranean nights with his telescope…

The most interesting moment at ISU: After his Cultural Night presentation in Vancouver where he presented samples of traditional Turkish dance of “Zeybek”, he received great congratulations from the audience. During the night, girls came over to be a dance partner of him and moreover the next day, he would never forget while he was walking in the street, a Canadian girl coming across the road running towards him and giving a big hug on his amazing dance which she told she saw the night before.

View Ahmet's profile on LinkedIn

Posted in Mezunlarımız - Alumni.