Halit MİRAHMETOĞLU (SSP 2007, MSM 2009)

halitEge Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümündeki öğrencilik hayatı boyunca da Uzay’ın geniş çevrelere sevdirilmesi için çalışmalar yürüttü. Ege Üniversitesi Amatör Astronomlar Yaz Okulunda Astrofotoğrafçılık dersleri vermenin, TÜBİTAK Ulusal Gözlem Şenliklerinde uzman gözlemci olmanın ve Uzay Kampı Türkiye’de Eğitimci olarak çalışmanın yanı sıra kurduğu Tutulum amatör astronomi listesi ile amatör ve profesyonel astronomları bir araya getirdi. “Tutulma Avcıları”, “Güneş Tutulmasının Gençlik Bilim Eğitiminde bir Araç Olarak Kullanılması” , “Aynı Kubbenin Altında” ve ”Uzay Oyunları” isimli Avrupa Birliği Gençlik projelerini birçok ülkeden yabancı Sivil Toplum Kuruluşları ile gerçekleştirerek, genclerin bu faaliyetlerden yararlanmasını sağladı.

SGAC- Birleşmiş Milletler Uzay Ofisi desteğindeki Uzay Nesli Tavsiye Kurulu yönetimindeki, Orta Doğu Bölge Koordinatörü olarak yaptığı görevine 2004-2008 yılları arasında devam etti. Bu süre zarfında SGC-Uzay Nesli Kongreleri ve Yuri’s Night gibi pek çok uluslar arası uzay aktivitesinin organizasyon takımında yer alarak küresel network’un kurulmasına yardımcı olmuştur. ISU ile tanışması da bu network içerisindeki pek çok kişinin ISU mezunu olmasına dayanır. Pekin’de gerçekleştirilen SSP07 ‘ye katılarak uzay ve toplum alanındaki çalışmalara ağırlık vermiştir. ISU’nun 3I olarak tanımlanan International, Intercultural ve Interdisiplinary yaklaşımının daha önce deneyimlenmeyen bir boyutta karşısına çıkmasından aldığı cesaretle uluslar arası network’te çalışmalarına hız vermiştir. Barselona’da gerçekleştirilen SSP08’in öğrenci işleri ile ilgilendikten sonra, Fransa’da MSM programını tamamlayarak, NASA AMES SSP09’da kültürlerarası öğrenme üzerine ders vermiştir. Uluslararası Astronotik Federasyonunda çalışarak Uluslararası Astronotik Kongresi IAC09’da da aktif yer almistir. Hong Kong ve Japonya’da 4 yili askin calismanin ardindan ilk yuksek cozunurluklu yer gozlem uygumuz Gokturk1 projesi kapsaminda Italya’da calismalarina devam etmektedir.

Dünyadaki tüm uzay etkinliklerinin yer aldığı www.spaceagenda.com websitesinin kurucusu olan Mirahmetoğlu’na www.mirahmetoglu.com adresi uzerinden ulasabilirsiniz.

During his study at the Ege University, Department of Astronomy and Space Sciences, he conducted many outreach activities to increase the public awareness on space. Besides being lecturer on astrophotograpy at Ege University Observatory Amateur Astronomy Summer Schools, Counselor in SpaceCamp Turkey and expert observer in TUBITAK National Starparty sessions, he put together amateur and professional astronomers in Tutulum Amateur Astronomy Mailing List which became the focus point for Turkish Astronomers. He realised European Youth Projects such as “Eclipse Hunters”, “Total Solar Eclipse As a Tool of Youth Science Education”, “Under the Same Dome of the Sky” and “Space Games” with the contribution of many European NGOs and let many young people benefit from them.

He was in the Executive Council as Middle-East Regional Representative of (SGAC) Space Generation Advisory Council in support of the United Nations Programme on Space Applications between 200-2008. During this time, he had been involved in many international initiatives such as SGC- Space Generation Congress and Yuri’s Night organisation teams to help building global youth space network. Being inspired by the ISU alumnus in SGAC network, he decided to join the ISU. Then, he participated to the SSP in 2007, in Beijing, China, where he specifically focused on Space and Society. 3I (Intercultural, International and Interdiciplinary) of the ISU approach was a good experience for him to speed up his work inside the global network. He was in charge of student  affairs in SSP08 Barcelona and served as an intercultural learning lecturer in NASA AMES SSP09 following of his MSM degree in France. Mirahmetoglu also actively involved to the International Astronautical Congress 2009 during his service at the International Astronautical Federation. Following of his work in Hong Kong and in Japan over 4 years, Halit continues his work in Italy under Gokturk1 Project (High Resolution Earth Observation Satellite).

Halit is founder of www.spaceagenda.com a space event tracking webpage. For more information please visit www.mirahmetoglu.com

 

View Halit Mirahmetoglu's profile on LinkedIn

Posted in Mezunlarımız - Alumni.