İncigül POLAT ERDOĞAN (SSP 2001)

incigul1996 yılında ODTÜ Çevre Mühendisliği Bölümünden mezun olmuştur. Ardından TÜBİTAK Bilten’de, yeni adı ile TÜBİTAK-Uzay’da, uydu görüntülerini kullanarak çöl kökenli tozlar ve iklim değişimi arasındaki ilişkileri araştıran bir çalışma içinde yer almış ve bu çalışma aynı zamanda ODTÜ Çevre Mühendisliğinde yaptığı yüksek lisansın da tez konusu olmuştur. Bu sırada, 1999 yılında UNISPACE-III kapsamında ve ISU mezunları tarafından dünyada ilk kez organize edilen Space Generation Forum’a (SGF) katılmıştır. Burada, dünyanin dört bir yanından katılan yüzelliden fazla genç ile birlikte “Vienna recommendations” adı ile uzay deklerasyonlarının yayınlanmasında yer almıştır. Ardından, SGF’i takiben kurulan Space Genaration Advisory Council’e katılmış ve 2000 ve 2001 yıllarında Birleşmiş Milletler’in organize ettiği, Graz’daki gençlik uzay konferanslarına katılmıştır. Bu katılımlar sırasında ISU’nun varlığından haber olan İncigül, 2001 yılı için SSP’ye başvuru yapmıştır.  ISU’dan tam burs kazanarak, Almanya Bremen’de SSP’01’a katılmıştır.

Ardından, 2002 yılında, University of North Dakota (UND), Department of Space Studies bölümünde yüksek lisansa başlamıştır. UND space studies tıpkı ISU gibi disiplinlearası uzay eğitimi sunan bir programdır. UND’de aynı zamanda araştırma asistanlığı da yaparak uzaktan algılama veri politikaları gibi alanlarda çalışmalar yapmıştır. 2005 yılında, yüksek lisansını tamamladıktan sonra, kazandığı deneyim ve bilgileri Türkiye’nin stratejik uzay planının oluşturulmasına katkı sağlamak amacıyla, Türkiye’ye dönmüştür. Ancak, başta uzay konusunda faaliyet gösteren kurumlardaki “kurumsal sorunlar” olmak üzere, çeşitli nedenlerden dolayı bu idealini şimdilik gerçekleştirememiştir. Şu anda savunma sanayii sektöründeki önde gelen firmalardan birisinde Kalite Mühendisi olarak çalışmaktadır. Son olarak, İncigül Çin-Pekin’den gerçekleşen 2007 SSP’07’de “Space Traffic Management” adındaki takım projesinden Teaching Associate olarak görev almıştır.

 

Incigul’s interest in space started with the Space Generation Forum (SGF) which was held in 1999 within the scope of the UNISPACE-III conference in Vienna. Participating to the follow-up activities of SGF in Austria, she began to realize the importance of space technologies for the national development. Then, she decided to pursue her further education on space studies with the purpose of contributing to the development of space activities in Turkey. At the SGF and its follow-up activities, she learned the existence of ISU. In 2001, she applied for it, and by receiving full scholarship, she attended the SSP’01 in Germany, Bremen. Next year, she went to the United States and started to her master degree at the Department of Space Studies at the University of North Dakota. At the Space Studies, she focused on policy and economic aspects of space. After her graduation in 2004, she came back to Turkey to work in the emerging space sector in Turkey. However, due to some cultural and organizational issues which are unique to Turkey, it did not work out. Right now, she is working as a quality engineer in of the leading defense companies of Turkey.

In the summer of 2007, she was back to ISU again as a teaching associate (TA). She was the TA of the Space Traffic Management team project in SSP’07 in China, Beijing. Incigul is holding a BS (1996) and another MSc (1999) degree from the Department of Environmental Engineering, Middle East Technical University (Ankara).  

Posted in Mezunlarımız - Alumni.