Selime GÜROL (SSP 2004)

selimeUzaya olan ilgisi matematik bölümü okuduğu üniversite yıllarında daha da artmış olup öncesinde sadece bilimsel yayınları takip ederken bu yıllarda artı olarak Ankara Üniversitesi Astronomi Topluluğu gibi çeşitli gruplara katılmış ve toplumda uzay bilincini oluşturmak adına çeşitli aktivitelerde bulunmuştur. Bu faaliyetler sırasında Türkiye’nin yetişmekte olan insan gücü potansiyeline uzay alanında yol göstermeyi amaç edinmiş olan SpaceTurk grubuyla tanışmış ve bu grup ISUyu tanımasını sağlamıştır.

2004 yılında Avustralya’da katıldığı ISU uzayı çok farklı disiplinlerin bakış açılarından tanıtmış olup uluslararası networke katılmasını sağlamıştır. Aynı zamanda aldığı temel matematik eğitimini bu alanda nasıl uygulayabileceği konusunda önemli bir yol gösterici faktör olmuştur. ISU da uydu teknolojileri uygulama alanları konusunda yoğunlaşmış olup yüksek lisans tezini ODTU Uygulamalı Matematik Enstitüsünde uydu görüntülerinin sınıflandırılması konusunda tamamlamıştır. 2006 yılında uydu görüntülerinin kalibrasyonu konusunda araştırmacı olarak çalışmaya başladığı TUBITAK UZAY da halen uzaktan algılama alanında aktif olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Aynı zamanda Earth System Modelling (Yer Sistemleri Modellemesi) çalışmalarında kritik bir konu olan veri asimilasyonu alanında optimizasyon metodlarının geliştirilmesi konusunda Belçika’da bulunan University of Namur da doktora çalışmalarını sürdürmektedir. Planetary Society, SIAM (Society for Industrial and Applied Mathematics), ISPRS ve EUROPT üyelikleri bulunmaktadır. Gürol, araştırma konuları ile ilgili Almanya, İtalya, Romanya, Azerbaycan, İsviçre, İngiltere ve Belçika’da çeşitli seminerlere katılmış ve eğitim almıştır.

 

Selime Gürol graduated from mathematics department of Ankara University. She did her MS on scientific computing at the Institute of Applied Mathematics, METU focussing on classification of the satellite images titled Statistical Learning and Optimization Methods for Improving the Efficiency in Landscape Image Clustering and Classification Problems. She took part in various projects related with mathematical modelling at the institute of applied mathematics between 2003 and 2006. During this period, she has also worked with SpaceTurk, whose members come from different disciplines including Earth science, basic science and engineering. Their primary aim is to study space-related fields and increase awareness about the developments in space activities in specially Earth observation.

She has attended many international conferences, workshops and seminars such as UNESCO Turkic States Space Generation in Baku, Azerbaijan; IAF Congress in Bremen, Germany; ISU summer session program in Adelaide, Australia; ISPRS summer school (Satellite Data Processing and Spatio-Temporal Analysis for Resource and Disaster Mapping, Monitoring and Management) in Istanbul, Turkey; 3rd ENVISAT Summer School, “Earth System Monitoring and Modelling” including the ocean, atmosphere, biosphere and cryosphere – with a cross cutting focus on data assimilation techniques organized by European Space Agency. By these experiences she had the chance to investigate the current space research in other countries, participate in conferences and take part in educational activities and international projects related to space. All of them help her to expand her horizon in space studies in terms of social and technical areas.

Now; she has been working as a mathematician in the Space Technologies Research Institute of Technical&Scientific Research Council of Turkey since December, 2005. Her research interests include image processing mainly in the area of remote sensing specialized in calibration, numerical analysis, optimization and data assimilation. On the other hand, she is doing her doctorate on optimization techniques with an application to data assimilation at the mathematics department of the University of Namur, Belgium. She believes that the involvement of the innovative and creative young minds from all disciplines is a must for further progress in space research and encourages the young minds to experience ISU.  

Posted in Mezunlarımız - Alumni.